راه‌های درمان یبوست در کودکان

درمان یبوست در کودکان بستگی به شرایط مختلف متفاوت است اما بطور کلی یبوست در کودکان به روش‌های زیر قابل درمان است:

رژیم غذایی با فیبر بالا همراه مقدار زیادی مایعات

برای درمان یبوست در کودکان باید مقدار زیادی میوه و سبزیجات، غلات با فیبر بالا، انواع لوبیا و حبوبات مثل نخود و عدس را در رژیم غذایی کودکتان بگنجانید. یکی از منابع غنی از فیبر که معمولا کودکان از آن استقبال می‌کنند مخلوط ذرت بو داده به همراه کمی نمک و کره است. غذاهای حاوی پروبیوتیک مثل ماست نیز در سلامت دستگاه گوارش بسیار موثرند. نوشیدن مقدار زیادی مایعات همراه با فیبر غذایی ضروری است. برای درمان یبوست در کودکان مصرف نوشیدنی‌های حاوی شکر را به حداقل برسانید.

نرم کننده‌های مدفوع

استفاده از نرم کننده‌های مدفوع برای درمان یبوست در کودکان ایمن است، اما باید تحت نظارت متخصص اطفال مصرف شود. دو اشتباه رایجی که والدین حین استفاده از نرم کننده مدفوع در کودکان انجام می‌دهند، دوز ناکافی یا توقف زودهنگام مصرف نرم کننده مدفوع است. برای مثال والدین بلافاصله بعد از اولین دفع کودک مصرف آن را متوقف می‌کنند، در حالی که گاهی مصرف چندین هفته برای درمان یبوست در کودکان لازم است. دوز مناسب توسط پزشک تجویز می‌شود.

مصرف ملین

ملین‌هایی مثل اتیلن گلیکول و روغن معدنی برای رفع انسداد و یبوست در کودکان زیر نظر پزشک و طبق دوز تجویز شده می‌تواند مصرف شود.

اجابت مزاج منظم

رفتن به توالت باید اولین کاری باشد که کودکانتان در صبح و بعد از مصرف هر وعده غذایی و میان وعده انجام می‌دهد.

چند نکته دیگر

ماساژ ملایم ناحیه شکم می‌تواند به رفع ناراحتی ناشی از یبوست در کودکان کمک کند.
در صورتی که کودک شما به علت عدم اجابت مزاج دچار درد روده‌ای شده است می‌توانید از وان آب گرم استفاده کنید که به ریلکس شدن عضلات ناحیه اسفنکتر مقعد، عبور راحت‌تر مدفوع و در نتیجه رفع یبوست در کودکان کمک می‌کند.

اگر می‌خواهید در مورد تشخیص و درمان یبوست مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.