علائم زگیل مقعد و راه‌های پیشگیری از آن

در بسیاری از موارد زگیل مقعد بدون درد یا ناراحتی است و فرد متوجه آن نمی‌شود. زگیل مقعدی در داخل یا اطراف ناحیه مقعد یافت می‌شود. در ابتدا ممکن است خیلی کوچک باشد اما با رشد زگیل مقعد یا زمانی که چندین زگیل کنار هم قرار می‌گیرند، ظاهری شبیه گل کلم ایجاد می‌شود. علائم اولیه زگیل مقعد بصورت برآمدگی مرطوب و نرم است که می‌تواند به رنگ گوشتی، زرد، صورتی یا قهوه‌ای روشن دیده شود. دیگر علائم آن که فقط در برخی موارد دیده می‌شود عبارت است از خارش، خونریزی یا ترشح از مقعد. همچنین فرد مبتلا به زگیل مقعدی ممکن است احساس وجود یک توده را در ناحیه مقعد خود داشته باشد.

پیشگیری از زگیل مقعد

عامل ایجاد کننده زگیل مقعد، ویروسی به نام پاپیلوماویروس انسانی (HPV) است که شایع‌ترین راه انتقال آن از طریق رابطه جنسی است. با این وجود ممکن است فردی در اثر تماس مستقیم با زگیل مقعد (مثلا تماس دست با ترشحات فرد آلوده) نیز به HPV و زگیل مقعدی مبتلا شود.
پیشگیری از آلودگی با ویروس HPV و ابتلا به زگیل مقعدی با رعایت موارد زیر انجام می‌شود:

• عدم برقراری رابطه جنسی با فرد مبتلا به زگیل مقعد یا زگیل تناسلی حتی در صورت استفاده از کاندوم
• محدود کردن رابطه جنسی به یک نفر و خودداری از داشتن شریک‌های جنسی متعدد
• همواره هنگام برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید (گرچه استفاده از کاندوم موجب کاهش احتمال انتقال ویروس می‌شود اما خطر را بطور کامل از بین نمی‌برد، چرا که ویروس می‌تواند از طریق تماس پوست با پوست در نقاط دیگر انتقال یابد).
• شرکای جنسی باید برای ویروس HPV و دیگر بیماری‌های منتقله از راه جنسی آزمایش شوند حتی در صورتی که هیچ علامتی ندارند.
• سیگار نکشید. افراد سیگاری نسبت به افراد دیگر در معرض خطر بالاتری از ابتلا به زگیل مقعدی هستند. همچنین احتمال عود و ابتلای مجدد به زگیل مقعد در افراد سیگاری بیشتر است.
• واکسن گارداسیل. این واکسن علیه انواع خاصی از پاپیلوماویروس‌های انسانی طراحی شده است که بیشتر عامل سرطان دهانه رحم و دیگر سرطان‌های مرتبط با این ویروس هستند. واکسن در افراد 11 تا 26 سال قبل از آغاز فعالیت جنسی برای پیشگیری از سرطان‌های مرتبط با HPV و ضایعات پیش سرطانی داده می‌شود. این واکسن همچنین در بیشتر انواع زگیل‌های تناسلی و زگیل مقعد می‌تواند پیشگیری کننده باشد، گرچه هنوز نقش آن بطور کامل شناخته نشده است. این واکسن برای افرادی که قبلا به عفونت مبتلا شده‌اند تاثیری نخواهد داشت.
• افرادی که سابقه ابتلا به زگیل مقعدی را داشته‌اند لازم است بعد از درمان زگیل مقعد با پزشک خود درباره زمان ارزیابی مجدد برای بررسی عود زگیل مقعدی مشورت کنند. همچنین رعایت موارد لازم برای جلوگیری از ابتلا به ویروس در این افراد ضروری است.

اگر می‌خواهید در مورد فیشر مقعدی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.