راه‌حل‌هایی برای تسکین درد حاصل از فیشر

خارش و درد بویژه هنگام اجابت مزاج شایع‌ترین علامت فیشر مقعدی است. موارد زیر به تسکین درد و تسریع در روند بهبودی ناشی از فیشر مقعدی کمک می‌کنند:

رژیم غذایی پر فیبر

یکی از موثرترین درمان‌های فیشر مقعدی رژیم غذایی با فیبر بالا است که در منظم شدن حرکات روده بسیار کمک‌کننده است. مصرف منظم فیبر به همراه آب فراوان موجب عبور راحت مدفوع و در نتیجه جلوگیری از درد و ناراحتی و بهبود سریع‌تر فیشر می‌شود.

روغن زیتون

روغن زیتون غنی از چربی‌های سالم است که موجب روان شدن سیستم گوارش و عبور آسان مدفوع می‌شود. بعلاوه روغن زیتون خاصیت ضد التهابی داشته که به کاهش درد ناشی از فیشر مقعدی کمک می‌کند. مطالعات نشان داده که مخلوطی از روغن زیتون، عسل و موم عسل موجب کاهش درد، خارش و خونریزی در افراد مبتلا به فیشر مقعد می‌شود.

آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا بدلیل خاصیت تسکین دردی که دارد در بهبود علائم فیشر مقعدی بسیار موثر است. آلوئه‌ورا همچنین به بازسازی پوست آسیب دیده در ناحیه فیشر مقعد کمک می‌کند. مطالعات نشان داده که استفاده از آلوئه‌ورا بصورت کرم موضعی درمان موثری برای فیشر مقعدی مزمن است.

نشستن در آب گرم

نشستن در آب گرم در تسکین درد و ناراحتی ناشی از فیشر مقعدی و تسریع در روند بهبودی بسیار موثر است. این کار به بهبود جریان خون در ناحیه مقعدی کمک می‌کند و شکاف‌ها و ترک‌های جزئی بافت مقعد را التیام می‌دهد. کنترل درد، تورم و خارش از دیگر اثرات آن است.
برای اینکار یک وان یا تشت بزرگ را با آب گرم پر کنید. چند قطره روغن گیاه اسطوخدوس به آن اضافه کنید. مدت 15 دقیقه در وان بنشینید. این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

گیاه کامفری

کامفری گیاهی است که موجب تسریع روند بهبودی و تسکین درد ناشی از فیشر مقعد می‌شود. هر دو ریشه و برگ‌های این گیاه خواص دارویی دارند و به بازسازی بافت پوست و تسریع رشد سلول‌ها‌ کمک می‌کند. به این منظور یک قاشق غذاخوری کامفری خشک را در یک فنجان آب داغ ریخته و بعد از 10 تا 15 دقیقه سرد کنید. نواحی آسیب دیده فیشر مقعد را با استفاده از این محلول روزانه 2 تا 3 بار تمیز کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل به آسانی در پوست نفوذ کرده و موجب بهبود محل آسیب دیده فیشر می‌شود. به این منظور روزانه 2 تا 3 بار از روغن نارگیل در محل فیشر مقعد استفاده کنید.

ژل ال آرژنین (L-arginine)

اسید آمینه ال آرژنین نیز با افزایش جریان نیتریک اکسید موجب بهبود فیشر مقعدی می‌شود. برای تسکین علائم و درد فیشر روزانه ژل ال آرژنین را در محل فیشر مقعدی استفاده کنید.

استفاده از مسکن

مسکن‌های ضد درد مثل استامینوفن یا ایبوپروفن در کنترل درد و ناراحتی ناشی از فیشر موثرند.

ملین‌ها و نرم‌کننده‌های مدفوع

در صورت ابتلا به فیشر مقعدی، برای جلوگیری از زور زدن هنگام اجابت مزاج که موجب آسیب بیشتر ناحیه مقعدی و درد می‌شود، می‌توانید از ملین یا نرم‌کننده‌های مدفوع استفاده کنید. این محصولات موجب بهبود حرکات روده و عبور آسان مدفوع می‌شوند.

اگر می‌خواهید در مورد فیشر مقعدی بیشتر مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.