مراقبت های بعد از جراحی فیشر مقعدی

دوران بهبودی بعد از جراحی فیشر مقعد بسته به شدت بیماری و نوع جراحی از فردی به دیگری متفاوت است. انجام مراقبت های بعد از جراحی فیشر مقعد و پیروی از دستورالعمل های پزشک برای هر فرد، برای بهبودی سریع تر و موفقیت نتیجه جراحی فیشر مقعد بسیار ضروری است. مهمترین مراقبت های لازم به دنبال جراحی فیشر مقعد شامل موارد زیر است:

میزان فعالیت

شما می توانید به فاصله کوتاهی از جراحی فیشر مقعدی به فعالیت های معمول خود برگردید. افزایش تدریجی فعالیت خطر لخته شدن خون را کاهش می دهد. به طور معمول بعد از 1 تا 4 هفته بسته به نوع جراحی فیشر مقعد، فرد می تواند به سرکار برگردد.

همچنین بسته به نوع جراحی فیشر مقعد، ممکن است برای مدت طولانی محدودیت هایی در نشستن یا راه رفتن داشته باشید. استفاده از یک بالش کوچک و نرم به جابجا کردن فشار از محل جراحی کمک می کند.

مراقبت از زخم

مهم ترین کار در مراقبت از زخم ها بعد از جراحی فیشر مقعد، تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه جراحی است.

حمام کردن در حالت نشسته 3 بار در روز و بعد از هر بار اجابت مزاج لازم است. این کار شامل نشستن در آب گرم و صابون برای تمیز کردن ناحیه عمل است. همچنین حمام آب گرم موجب کاهش درد و تورم ناحیه می شود. از مالش بیش از حد ناحیه مثل استفاده زیاد از دستمال توالت که می تواند موجب تحریک پوست یا ایجاد زخم در اطراف مقعد شود، خودداری کنید. در این موارد بهتر است از دستمال مرطوب استفاده کنید.

ترشحات خونی و مخاط یا نشت مدفوع در چند روز اول بعد از جراحی فیشر مقعد معمول است و ممکن است تا یک هفته یا بیشتر طول بکشد. در صورت خونریزی شدید، قرمزی زیاد در اطراف محل و تب به پزشک خود مراجعه کنید.

داروهای مصرفی

درد بعد از جراحی فیشر مقعد به ویژه هنگام اجابت مزاج اغلب شدید است. بسته به نوع و وسعت جراحی، مسکن های ضد درد مختلفی تجویز می شود. بعضی از داروهای مسکن حاوی تیلنول می تواند موجب یبوست شود، پس مصرف نرم کننده های مدفوع و رعایت رژیم غذایی مناسب روده به دنبال مصرف این مسکن ها ضروری است.

داروهای موضعی نیز ممکن است برای داخل مقعد تجویز شوند. این داروها به شل شدن عضلات مقعد و افزایش جریان خون به مقعد کمک می کنند. همچنین داروها ممکن است حاوی مقادیری مواد بی حس کننده باشند که موجب کاهش درد در ناحیه جراحی فیشر مقعد می شود.

رژیم غذایی و مراقبت های روده ای

معمولا بعد از جراحی فیشر مقعد، نرم کننده های مدفوع، مکمل های فیبر و ملین تجویز می شود. این کار برای جلوگیری از یبوست و توانایی اجابت مزاج راحت بعد از جراحی فیشر مقعد، همچنین حفاظت از برش های جراحی و جلوگیری از برگشت فیشر مقعد ضروری است.

نوشیدن روزانه 6 تا 8 لیوان آب بعد از جراحی فیشر مقعد برای داشتن حرکات منظم روده ای لازم است. همچنین رژیم غذایی پر از فیبر مثل میوه، سبزیجات، دانه ها، غلات و … برای جلوگیری از بازگشت مجدد فیشر مقعد ضروری است.