علائم ایجاد کیست مویی نشیمنگاه چیست؟

کیست پیلونیدال مجرایی غیرطبیعی در پوست است که معمولا حاوی مو و مواد باقی‌مانده پوست است. این کیست مویی در انتهای ستون فقرات بالای چین باسن ایجاد می‌شود. کیست مویی پیلونیدال معمولا زمانی ایجاد می‌شود که مو در پوست ناحیه نشیمنگاه نفوذ کرده و همانجا محبوس ‌شود. در واقع کلمه پیلونیدال به معنی لانه‌ای از مو است.

این کیست مویی ناحیه نشیمنگاه بیشتر در مردان جوان رخ می‌دهد و تمایل به عود دارد. افرادی که به مدت طولانی می‌نشینند مثل رانندگان کامیون، افرادی که موی فراوانی در ناحیه نشیمنگاه دارند، افرادی که اضافه وزن یا سابقه خانوادگی ابتلا به کیست مویی را دارند بیشتر در معرض ابتلا به کیست مویی پیلونیدال هستند.

علائم کیست مویی پیلونیدال

فرد ممکن است در ابتدا علامتی جز یک برجستگی کوچک روی پوست نداشته باشد، اما زمانیکه این کیست مویی عفونی شود بسرعت تبدیل به آبسه متورم و ملتهب و پر از مایع چرکی می‌شود. علائم عفونی شدن کیست مویی عبارتند از:

  • درد هنگام نشستن یا ایستادن
  • تورم کیست
  • قرمزی و سوزش پوست اطراف ناحیه کیست مویی
  • خروج خون یا چرک از آبسه که بوی بدی هم می‌تواند داشته باشد.
  • موهای بیرون زده از کیست
  • گرمی پوست ناحیه مبتلا
  • تب با درجه پایین نیز می‌تواند رخ دهد اما بسیار نادر است

با مشاهده هر یک از علائم کیست مویی پیلونیدال سریعا به پزشک مراجعه کنید. پزشک به راحتی با معاینه فیزیکی کیست مویی و اغلب بدون نیاز به آزمایش خون یا تشخیص‌های تصویربرداری می‌تواند از روی ویژگی‌های ظاهری کیست آن را تشخیص دهد.

2 دیدگاه دربارهٔ «علائم ایجاد کیست مویی نشیمنگاه چیست؟»

  1. سلام بنده در بهمن ماه سال گذشته عمل فیشر و فیستول مقعدی انجام دادم الان که در این ماه عزیز روز میگیرم دچار یبوست میشوم از افطار تا سحر هم مایعات زیاد مصرف میکنم. ولی پس از اجابت مزاج دچار درد شدید میشوم . آیا روزه گرفتن برای بنده صحیح است یا خیر؟ با تشکر از شما

  2. سلام من کیست مویی دارم البت چرکی نیس..و دکترم گف عمله آسونیه و ی ربه تموم میشه ولی گف باید 1شب بستری شم و پانسمان میخام ببینم با لیزر درد داره و سر موضعی درد داره یا نه و اینک من دانشگا میرم میخام ببینم تایم خوب شدنم کیه و ورزش میتونم بکونم یا نه و این ک زخم باز خیلی میترسم میتونم به دکترم بگم بسته باش؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.