مراقبت‌های بعد از عمل شقاق

فعالیت بعد از عمل شقاق

بعد از عمل شقاق می‌توانید به آرامی فعالیت طبیعی خود را از سر بگیرید. پیاده‎روی را از شب یا صبح بعد از عمل شقاق شروع کنید و به تدریج میزان آن را افزایش دهید. داشتن فعالیت فیزیکی به داشتن جریان خون طبیعی کمک می‌کند و خطر لخته شدن خون را به حداقل می‌رساند. همچنین به داشتن تنفس درست و جلوگیری از ذات‌الریه کمک می‌کند.

برحسب نوع عمل شقاق، الگوی نشستن یا مسافت پیاده‌روی شما تعیین می‌شود. بالش‌های دونات شکل برای کاهش فشار روی منطقه جراحی می‌توانند استفاده شوند.

وضعیت قرارگیری خود را بطور مرتب تغییر دهید. دراز کشیدن در کاهش فشار به منطقه مقعدی موثر است، اما از دراز کشیدن روی یک نقطه برای مدت طولانی خودداری کنید.

لازم است بعد از عمل شقاق فعال بمانید، اما از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت فیزیکی شدید خودداری کنید. همچنین از رابطه جنسی تا زمان بهبودی کامل خودداری کنید.

تسکین درد

برای تسکین درد بعد از عمل شقاق، هر 3 تا 4 ساعت مسکن‌های تجویز شده را مصرف کنید.

در صورت لزوم کرم‌های تجویزی را داخل و بیرون از مقعد هر 2 تا 4 ساعت استفاده کنید.

نشستن در آب گرم 20 دقیقه و سه بار در روز به کنترل درد بعد از عمل شقاق کمک می‌کند.

درد بعد از 7 تا 14 روز از عمل شقاق برطرف می‌شود.

مراقبت از زخم

ضروری است که بعد از عمل شقاق، ناحیه زخم خشک و تمیز نگه داشته شود.

نشستن در آب گرم و صابون سه بار در روز یا بعد از اجابت مزاج در تمیز نگه داشتن زخم بسیار موثر است. هنگام خشک کردن برای جلوگیری از تحریک و سوزش پوست در ناحیه مقعدی از دستمال مرطوب استفاده کنید.

خروج ترشحات مخاطی یا خونی از مقعد در چند روز اول بعد از عمل شقاق ممکن است رخ دهد که نهایتا 1 تا 2 هفته طول می‌کشد. برای جلوگیری از آلودگی لباس‌ها در این مدت می‌توانید از گاز یا نوار بهداشتی استفاده کنید.

اجابت مزاج

داروهای ضد درد ممکن است موجب یبوست و در نتیجه درد بیشتر هنگام دفع شوند. برای جلوگیری از این حالت از نرم‌کننده‌های مدفوع همزمان با مسکن‌ها استفاده کنید.

مکمل‌های فیبر مانند فیبرکون، متاموسیل، سیتروسل و … نیز در راحت شدن حرکات گوارشی بعد از عمل شقاق موثرند.

همچنین مصرف روزانه 6 تا 8 لیوان آب برای بهبود حرکات گوارشی لازم است. رژیم غذایی پرفیبر نیز برای جلوگیری از عود مجدد شقاق توصیه می‌شود.

خونریزی

به دنبال عمل شقاق خونریزی بعد از اجابت مزاج طبیعی است. با این حال در صورتی که خونریزی بیش از یک ساعت بعد از اجابت مزاج طول کشید یا حاوی لخته خون بود به جراح خود اطلاع دهید.

ادرار کردن

بعد از عمل شقاق ادرار کردن سخت می‌شود. در این حالت می‌توانید هنگام نشستن در آب گرم ادرار کنید. در صورتی که بعد از 12 ساعت از عمل شقاق قادر به این کار نبودید حتما به بخش اورژانس مراجعه کنید. در این حالت با استفاده از کاتتر به تخلیه مثانه کمک می‌شود.

اگر می‌خواهید در مورد مراقبت بعد از عمل هموروئید مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.