بیماری سینوس پیلونیدال

سؤالات شایع

سینوس پیلونیدال چیست؟

در انتهای ستون فقرات و در محل به هم پیوستن کناره برجستگی باسن‌ها گاهی روی پوست یک یا چند سوراخ ریز وجود دارد. این سوراخ‌ها در زیر پوست به حفره‌ای راه دارد (شکل زیر). بسیاری از مواقع داخل این حفره مقداری مو جمع می‌شود. گاهی میکروب به داخل این حفره نفوذ کرده و ایجاد عفونت می‌کند. گاهی عفونت آن قدر شدید می‌شود که تبدیل به آبسه می‌گردد. عفونت و حتی آبسه این ناحیه ممکن است خود به خود بهبود یابند ولی چون بیماری ریشه کن نشده احتمال عود همیشه وجود دارد. با هر بار عود، بیماری در زیر پوست گسترش پیدا کرده و ممکن است سوراخ‌های جدیدی به وجود آیند. با گذشت زمان بیماری مزمن شده و خروج ترشح بدبو یا چرک از سوراخ‌ها همیشگی می‌شود. بیماری سینوس پیلونیدال باید هر چه زودتر درمان قطعی شود. تأخیر در درمان قطعی بیماری سینوس پیلونیدال منجر به گسترش عفونت در زیر پوست و سخت‌تر شدن درمان می‌شود.

درمان سینوس پیلونیدال چیست؟

سینوس پیلونیدال نیاز به جراحی دارد. آبسه ایجاد شده باید تخلیه و پاکسازی شود. سپس برای ریشه کنی بیماری باید تمام سوراخ‌ها و فضای عفونی زیر پوست برداشته شود. روش‌های جراحی مختلفی برای درمان سینوس پیلونیدال وجود دارد. جراح شما روش درمان مناسب برای شما را انتخاب می‌کند.

درمان جراحی چه مراحلی دارد؟

اگر آبسه تشکیل شده باشد ممکن است جراح بتواند با بی‌حسی موضعی آن را تخلیه و پاکسازی کند. البته با بی‌حسی موضعی این کار بدون درد نخواهد بود. معمولاً جراح به شما توصیه می‌کند که تخلیه آبسه در بیمارستان و با بیهوشی سبک صورت گیرد. در این صورت معمولاً چند ساعت پس از عمل مرخص می‌شوید.

برای جراحی ریشه کنی سینوس پیلونیدال معمولاً جراح، شما را در بیمارستان بستری کرده و جراحی با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. اکثراً عمل در کلینیک سرپایی انجام شده و پس از چند ساعت از عمل در همان روز مرخص می‌شوید. معمولاً افراد در دو وضعیت مراجعه می‌کنند:

1. آبسه سینوس پیلونیدال: بایستی در اولین فرصت درناژ شود که اکثراً زخم باز می‌ماند و توصیه می‌شود روزانه 2-1 بار شستشو با نرمال سالین انجام شده و با گاز تمیز داخل آن پانسمان شود تا به تدریج زخم بسته شود.
2. سینوس پیلونیدال غیر عفونی: روش‌های متفاوتی برای درمان آن استفاده می‌شود:

 • روش باز: برداشتن کل سینوس و باز گذاشتن زخم و پانسمان مکرر تا بسته شدن تدریجی زخم که بسته به وسعت زخم ممکن است بسته شدن آن تا دو ماه طول بکشد.

 • روش ترمیم اولیه: برداشتن کل سینوس و ترمیم اولیه که این روش با خطر عفونت و عود بیشتری همراه است.
 • روش فلپ: برداشتن کل سینوس و نسوج اطراف و در صورتی که سینوس عود کرده و وسیع باشد برای پوشاندن زخم وسیع معمولاً از فلپ استفاده می‌شود.

 • ترمیم نیمه بسته: برداشتن کل سینوس و نسوج اطراف و ترمیم لایه به لایه با نخ قابل جذب و باز گذاشتن پوست که در این روش خطر عفونت و عود بسیار کمتر، درد کمتر و بازگشت به کار و فعالیت بسیار زودتر از روش باز گذاشتن زخم می‌باشد.

پس از عمل با زخم باید چه کار کنم؟

اگر تخلیه آبسه انجام شده باشد باید زخم تا چندین روز شستشو و پانسمان شود. ممکن است لازم باشد روزی 3-2 بار این کار انجام شود. انجام این کار توسط اطرافیان شما ممکن است مشکل باشد. در این صورت باید از یک پرستار یا بهیار، در منزل کمک بگیرید.
ممکن است جراح پس از ریشه کنی سینوس پیلونیدال زخم را کاملاً بسته باشد، در این صورت فقط لازم است تا چند روز پس از عمل زخم پانسمان شود و مراقبت دیگری لازم نیست.
اگر زخم باز باشد لازم است تا یک هفته پس از عمل روزی 3-2 بار شستشو و پانسمان شود. این کار ممکن است تا حدودی دردناک باشد. زخم باید همیشه تمیز بوده و فاقد ترشحات آلوده و یا بدبو باشد. شستشو و پانسمان تا ترمیم کامل زخم باید ادامه یابد. جزئیات نحوه پانسمان توسط جراح در معاینات دوره‌ای برای شما تشریح خواهد شد.
ممکن است پس از اجابت مزاج شستشوی زخم لازم گردد. در این صورت زخم باید همان موقع در دستشویی با آب ولرم فراوان شستشو شود. جهت جریان آب باید همیشه از پشت به جلو باشد. اگر جهت جریان آب از جلو به پشت باشد می‌تواند آلودگی ناحیه تناسلی را به سمت زخم هدایت کند. پس از خارج شدن از دستشویی، شستشو و پانسمان به روش استریل را انجام دهید.
شما می‌توانید روز پس از عمل حمام کنید. اگر زخم باز است آن را با آب جاری بشویید ولی شامپو یا صابون روی آن نزنید. می‌توانید با یک ابر نرم آغشته به شامپو بچه رقیق شده، با ملایمت روی زخم را بشویید. البته دقت کنید زخم به خون نیفتد زیرا ممکن است خونریزی به زحمت بند بیاید. پس از خارج شدن از حمام، شستشو و پانسمان به روش استریل را انجام دهید.
تا زمانی که زخم کاملاً ترمیم نشده استخر نروید. آب استخر حاوی کلر است و ممکن است گاهی آلوده باشد که هر دو، ترمیم زخم را به تأخیر می‌اندازند.
فعالیت جنسی منعی ندارد مشروط بر اینکه پاکیزگی و بهداشت زخم رعایت گردد.
تا وقتی که زخم کاملاً بسته نشده هنگام نشستن یک حلقه بادی یا بالشتک نرم زیر محل زخم قرار دهید تا از فشار مستقیم بر روی زخم خودداری شود. فشار طولانی مدت روی زخم باعث اختلال در خونرسانی به آن شده و ترمیم زخم را به تأخیر می‌اندازد.
توجه کنید که زخم باید از عمق پُر شود، به همین منظور در صورتی که زخم باز باشد توصیه می‌شود که قسمتی از گاز تمیز داخل زخم گذاشته شود. اگر لبه‌های زخم به هم نزدیک شده ولی عمق زخم پُر نشده باشد زیر پوست فضای خالی تشکیل می‌شود. احتمال دارد ترشحات در این فضا جمع شده و مجدداً عفونت و آبسه ایجاد گردد. اگر به این وضعیت شک دارید فوراً به جراح مراجعه کنید.

پس از جراحی تا چه مدت باید در منزل استراحت کنم؟

مدت استراحت در منزل پس از تخلیه آبسه همیشه کوتاه‌تر از جراحی برداشتن کامل سینوس پیلونیدال است. توصیه می‌شود 7-5 روز پس از عمل از انجام فعالیت شدید خودداری کنید ولیکن انجام کارهای روزمره اشکالی ندارد. البته لازم نیست تا ترمیم کامل زخم در منزل بمانید. پس از مدتی می‌توانید با پانسمان به سر کار بروید. هر گاه احساس کردید قادر به کار کردن هستید می‌توانید فعالیت روزمره را آغاز کنید. در صورت لزوم می‌توانید از داروی ضد درد استفاده کنید ولی اگر مجبور هستید دائماً داروی مسکن مصرف کنید، کار را متوقف کرده و باز هم استراحت کنید. چند روز استراحت بیشتر ضامن بازگشت سریع‌تر سلامتی شما است. مصرف آنتی‌بیوتیک پس از جراحی سینوس پیلونیدال معمولاً لازم نیست.

چقدر طول می‌کشد تا زخم محل عمل ترمیم شود؟

زخم باز، پس از جراحی سینوس پیلونیدال، چند هفته طول می‌کشد تا ترمیم شود. تغذیه کافی و مراقبت از زخم مهمترین عواملی هستند که باعث ترمیم سریع زخم می‌شوند.
تغذیه کافی به معنی مصرف مواد غذایی متنوع است که حاوی تمام مواد مورد نیاز بدن باشد. مصرف ویتامین و مواد معدنی به صورت قرص‌های مکمل می‌تواند مفید باشد. رژیم غذایی خاص مثلاً حاوی پروتئین زیاد یا کالری بیش از حد، توصیه نمی‌شود.
نحوه مراقبت از زخم با توجه به شرایط آن تغییر می‌کند لذا لازم است پس از عمل هر یک تا دو هفته به جراح مراجعه کرده و معاینه شوید. هر گونه سؤالی که در منزل برای شما پیش می‌آید را یادداشت کنید و در جریان این معاینات دوره‌ای از جراح سؤال کنید.
اطلاعات زیادی در مورد این بیماری در اینترنت یافت می‌شود که گاهی با نظر جراح شما تفاوت دارد. اطلاعات اینترنتی کلی گویی است ولی اطلاعات جراح شما مفصل و ریشه‌دار است. تصمیم‌گیری در مورد جزئیات درمان را بر عهده جراح بگذارید.

نقش لیزر در سینوس پیلونیدال

لیزر همان روش جراحی است که به وسیله اشعه لیزر، نسج بریده می‌شود. در این روش جراحی نیاز به بی‌حسی و یا بیهوشی وجود دارد و حتی احتمال خونریزی بیشتر است زیرا توانایی لیزر در بستن رگ‌ها ضعیف می‌باشد. در مورد میزان درد پس از عمل با لیزر نیز مطالعات ثابت شده‌ای نیست بلکه هزینه آن بیشتر است.

10 دیدگاه دربارهٔ «بیماری سینوس پیلونیدال»

 1. مجتبی امینی خواه

  لطفا در مورد جراحی با لیزر بیشتر توضیح دهید. من شنیده بودم جراحی با لیزر بدون درد و بی حسی انجام می شود آیا درست است؟؟؟

  1. دکتر تولیت

   با سلام، ليزر همان چاقوي برقي اس و يا كار كوتر را مي كند و درد دارد و خونريزي هم فرقي ندارد و در خيلي از هموروئيدها كاربرد خاصي ندارد مگر در هموروئيدهاي درجه يك و دو كه آنها هم با درمان مراقبتي كنترل مي شوند. دکتر تولیت

 2. با سلام . من حدود دوهفته عمل کردم به روش باز .چند روز اول کمی درد در هنگام تحرک (بلند شدن و حرکت کردن)داشتم ولی الان فقط در هنگام پانسمان و شتشوی و نشستن کمی درد دارم ولی در کل قابل تحمل هستش

 3. با سلام .من یک هفته ای میشه عمل باز کردم .موقع پانسمان اول با بتادین جای زخم رو تمیز میکنم و بعد پانسمان .گاز استریل هم شش تا میزارم .دو تا سوال دارم .اول اینکه من ک با الکل تمیز میکنم دیگه نیازی به شستشو نداره؟ دوم اینکه گذاشتن زیاد گاز استریل مانع از هوا خوردن به زخم میشه یا نه؟ چون وقتی کم میزارم موقع نشستن درد میگیره .ممنون

 4. با سلام خدمت شما من حدود شش سال پیش عمل سینوس پیلونیدال انجام دادم عملم بسته بود دوباره آبسه کرد و به دکتر دیگری مراجعه و اورژانسی بستری کردند و آبسه را برش داده و چرک خشک کن به من داده تا عفونت کمتر شده و دکتر فرمودند عمل بعدی را چند ماه بعد انجام می دهم یک هفته قبل عمل اصلی انجام شد و فضای وسیعی را برداشتند و قسمتی را بخیه و قسمتی را باز گذاشتند بعد از یک هفته بستنی از بخیه و قسمتی از دهنه ای که باز می باشد درد و چرک زرد رنگی خارج شد ولی داخل زخم عفونت نکرده می خواستم سوال کنم که چیکار کنم؟

 5. سلام من 5روزه که عمل کردم وبه دستورپزشک 4باربایدزخمم روکه بصورت نیمه بازعمل شده باآب ولرم شستشوبدم وپانسمان سبک انجام بدم خیلی نگرانم خواستم بپرسم که من بایدداخل زخم روگازتمیزبزارم یانیازی نیست توروخداجواب بدین

 6. سلام ببخشید میخواستم بدونم امکانش هست بعداز جراحی بعد از یمدت دوباره تو همون نقطه سینوس بوجود بیاد؟

 7. سلام
  ببخشید من از وقتی رفتم خدمت سربازی پشت کمرم دقیقا بین دو باسن در اخرین نقطه ستون فقراتم خیلی مو جمع میشه و عرق جمع میشه!
  ولی هسچ گونه از علایم رو ندارم اما ۶_۷ ماهی هست اینطوره وضعیتم و خیلی بدم میاد چون با بوی عرقش شلوارم بو میگیره..البته ناگفته نماند اونجام مو هم داره..
  حالا میگید قضیه اش چیه؟
  چون من سابقه نداشتم تا اینکه رفتم خدمت سربازی!!

 8. سلام من بیشتر از چهار ماه هست که عمل به روش باز کردم. زخم از بالا به پایین بسته شده ولی انتهای زخم به اندازه ۲ میلمتر به صورت قرمز مونده و بسته نمیشه! تووی این مدت دچار خونریزی میشه و درست میشه! منم این مدت همش پانسمان کردم! به دکتر هم ۳ جلسه مراجعه کردم که دکتر هر ۳ بار روی زخم رو خراش داده تا بهبود کامل بشه! ولی باز هم جاش قرمز هست و خارش وجود داره توش!

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.