استومای طبیعی و تغییرات آن

ظاهر معمول استوما

استوما مرطوب است و ظاهری قرمز رنگ یا صورتی دارد. استوما در واقع یک غشای مخاطی، همانند غشای مخاطی درون دهان است.

استوما در ابتدا متورم است و تورم آن 6 تا 8 هفته بعد از جراحی به تدریج کاهش می یابد.

استوما اندازه ها و اشکال مختلفی دارد. بعضی کوتاه تر و مسطح تر هستند و بعضی برآمدگی بیشتری نسبت به سطح شکم دارند، اما در هر حالت، استوما باید بالاتر از سطح پوست باشد.

حرکات استوما طبیعی است و ممکن است با تغییر وضعیت شما، داخل یا خارج برود و طول آن کمی تغییر کند.

استوما نسبتا سفت است، اما باید در مقابل ضربات فیزیکی و فشار وارد از لباس های تنگ محافظت شود.

استوما هیچ حسی ندارد، به همین دلیل هنگام لمس آن دردی احساس نمی کنید. اما باید نسبت به آسیب بدون درد آن آگاه باشید و هر گونه تغییرات آن را هنگام تعویض کیسه استوما بررسی کرده و به پزشک خود اطلاع دهید.

زمانی که استوما را تمیز می کنید ممکن است خونریزی خفیفی داشته باشد، به ویژه در اوایل جراحی، که کاملا طبیعی است.

تغییرات استوما و درمان آن

تغییر رنگ (ایسکمی یا نکروز)

این حالت به دلیل نرسیدن خون کافی به استوما ایجاد می شود. به تدریج با کاهش تورم بعد از جراحی، استوما مقداری کم رنگ تر می شود، اما اگر استوما تیره تر و به صورت آبی تیره، قهوه ای تیره یا سیاه شود، باید آن را فورا به پزشک خود گزارش دهید. اگر این شرایط بهبود نیافت، لازم به انجام جراحی مجدد است.

جمع شدن استوما

استوما ممکن است به درون شکم برود و جمع شود که می تواند نشت کند و مایعات به طور مستقیم روی پوست بریزد و موجب خارش پوست و مشکلات دیگر شود. جمع شدن استوما به دلیل اسکار، چسبندگی یا افزایش وزن می تواند اتفاق بیفتد. درمان این حالت می تواند با استفاده از دستگاه هایی با تحدب، محصولات موضعی یا جراحی مجدد انجام شود.

بیرون زدگی یا پرولاپس استوما

این حالت به علت ضعیف شدن عضلات شکم ایجاد می شود. گاهی اوقات فرو بردن استوما توسط یک فرد آموزش دیده و به دنبال آن استفاده از چسب می تواند کمک کننده باشد. در صورتی که ارتباط منبع خونی به استوما قطع شود یا عملکرد آن متوقف شود ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد.

فتق

فتق با برآمدگی روده ها در اطراف محل استوما ایجاد می شود. این حالت بیشتر هنگام نشستن یا ایستادن قابل توجه است. فتق با ضعف عضلات یا چاقی همراه است و درمان آن ممکن است شامل کنترل وزن، افزایش تدریجی تمرینات ورزشی، ورزش هایی برای تقویت عضلات شکم، استفاده از چسب های حمایتی یا جراحی مجدد باشد.

انسداد استوما

انسداد استوما می تواند ناشی از مواد غذایی و محتویات روده باشد. نشانه های انسداد می تواند شامل درد و نبود مواد دفعی از استوما و تورم آن باشد. این حالت به راحتی با نوشیدن مایعات فراوان و حمام آب گرم که می تواند ماهیچه ها را شل کند و اجازه عبور غذا را بدهد، رفع می شود.