خارش مقعد و راه‌های رفع آن

خارش مقعد یک مشکل شایع و آزاردهنده است که شامل خارش در داخل یا اطراف مقعد می‌شود. عوامل مختلفی مثل مشکلات پوستی، هموروئید، عفونت، فاکتورهای تغذیه‌ای و … می‌توانند موجب خارش مقعد شوند.

راه‌های درمان خارش مقعد

  • بعد از هر بار اجابت مزاج ناحیه مقعد را با آب و یک صابون ملایم بشویید. این کار را با ملایمت و بدون تحریک پوست ناحیه مقعد انجام دهید. سپس به آرامی آن را با حوله خشک کنید.
  • خاراندن مقعد موجب تحریک پوست اطراف مقعد و التهاب مداوم می‌شود. برای تسکین خارش می‌‌توانید از کمپرس سرد یا حمام آب ولرم استفاده کنید.
  • از حمام‌های حباب، اسپری‌های تناسلی، صابون‌های معطر و دستمال مرطوب که می‌توانند موجب تحریک ناحیه مقعد و خارش آن شوند اجتناب کنید.
  • غذاهای غنی از فیبر مانند غلات، میوه و سبزیجات مصرف کنید. همچنین لازم است مصرف غذاهای پر ادویه و تند، محصولات لبنی، مرکبات مثل پرتقال، انجیر، قهوه، شکلات، گوجه‌فرنگی، نوشابه و الکل را به حداقل برسانید.
  • زیرپوش‌های پنبه‌ای و لباس‌های آزاد بپوشید. این کار به خشک ماندن ناحیه مقعد کمک می‌کند. از پوشیدن لباس‌های تنگ که موجب به دام انداختن رطوبت و خارش مقعد می‌شوند خودداری کنید.
  • با لایه نازکی از پماد زینک اکساید یا وازلین از پوست خود در برابر رطوبت محافظت کنید. همچنین می‌توانید دو یا سه بار در روز از کرم‌های کورتیکواستروئید ۱ درصد برای تسکین خارش استفاده کنید، اما از این نوع کرم‌ها به مدت بیشتر از دو هفته استفاده نکنید چرا که ممکن است عوارض جانبی مثل آسیب پوستی و نازک شدن پوست ناحیه مقعد را به همراه داشته باشند.
  • در صورتی که علت خارش مقعد شما عفونت باکتریایی یا شرایط پوستی باشد، لازم است درمان مناسب این شرایط نیز انجام شود. در غیر این صورت خارش مقعد بعد از مدتی مجددا بر می‌گردد. برای مثال در صورت عفونت باکتریایی آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. خارش مقعد در کودکان عمدتا به دلیل کرمک‌ها است که با داروهای ضد انگل درمان می‌شوند. سایر اعضای خانواده نیز که چنین علائمی دارند باید تحت همین درمان قرار گیرند.