پیشگیری از مشکلات پوستی ناشی از استوما

مشکلات پوستی ناشی از استوما

سوزش پوست

یکی از شایع ترین مشکلات ناشی از استوما سوزش پوست است. علائم می تواند شامل قرمزی (اریتم) پوست باشد. با بدتر شدن مشکلات، ترک برداشتن پوست، تراوشات پوستی و زخم شدن پوست می تواند اتفاق بیفتد. سوزش پوست می تواند به علت نشت مواد دفعی به روی پوست شکم در نتیجه نامتناسب بودن اندازه قطعه اتصال استوما به کیسه باشد.

آلرژی

آلرژی یا حساسیت پوستی به ندرت اتفاق می افتد. آلرژی می تواند به علت ترکیبات موجود در قطعات اتصال شونده به استوما یا خمیر استوما اتفاق بیفتد که در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه شود.

همچنین آلرژی می تواند به دنبال استفاده از صابون برای شستشوی پوست اطراف استوما ایجاد شود.

عفونت پوستی

میکروارگانیسم ها می توانند به علت وجود گرما، رطوبت و آلودگی، در اطراف استوما رشد کنند. در صورت وجود بیماری های زمینه ای مثل دیابت، این عفونت ها شدت بیشتری پیدا می کنند.

راش پوستی

راش های پوستی می توانند در نتیجه عفونت پوست، حساسیت پوستی یا نشت از استوما ایجاد شوند. راش ها معمولا قرمز بوده و همراه با خارش هستند.

فولیکولیت

التهاب فولیکول های مو معمولا به علت عفونت میکروبی می تواند موجب قرمزی و ایجاد نقاط التهابی در پوست اطراف استوما شود.

مراقبت های پوستی در صورت داشتن استوما

برای جلوگیری از ایجاد مشکلات پوستی با وجود استوما، رعایت موارد زیر ضروری است:

  • از آب گرم برای تمیز کردن پوست اطراف استوما استفاده کنید. استفاده از دستمال مرطوب یا صابون که حاوی مواد معطر هستند می تواند موجب تحریک پوست شود.
  • تعویض کیسه استوما را با دقت و حوصله انجام دهید تا از آسیب های پوستی جلوگیری کنید.
  • از خشک بودن پوست اطراف استوما قبل از قرار دادن کیسه جدید مطمئن شوید. استفاده از سشوار با پایین ترین درجه حرارت می تواند کمک کننده باشد.
  • در مردان، در صورتی که نیاز به برداشتن موهای روی پوست ناحیه استوما دارید از کرم های مو بر استفاده نکنید. برای برداشتن موها از آب گرم و تیغ های یکبار مصرف استفاده کنید.
  • اندازه استوما را هر چند ماه یکبار چک کنید تا از مناسب بودن اندازه قطعات متصل شونده به کیسه و جلوگیری از نشت مواد از استوما مطمئن شوید.
  • برای شستشوی پوست اطراف استوما از آب گرم استفاده کنید. در صورت استفاده از صابون از انواع بسیار ملایم و متعادل کننده pH استفاده کنید و این ناحیه را به خوبی با آب بشویید تا هیچ اثری از صابون باقی نماند.
  • از محصولات حاوی الکل و بتادین، مواد مرطوب کننده و صابون های روغنی که با چسبیدن اتصالات استوما تداخل ایجاد می کنند و می توانند موجب آسیب پوستی شوند، استفاده نکنید.
  • مواد دفعی بدن که در کیسه های استوما جمع می شوند حاوی آنزیم ها و نمک های صفراوی هستند که موجب تحریکات پوستی می شوند. برای جلوگیری از این حالت می توانید از محافظ پوستی استفاده کنید و مراقب علائم نشت مواد از محل استوما باشید.