علائم فیستول مقعد و گزینه‌های درمان آن

علائم فیستول مقعد

  • سوزش پوست اطراف مقعد
  • درد ثابت اطراف مقعد که ممکن است با نشستن، حرکت، اجابت مزاج یا سرفه بدتر شود
  • ترشحات بدبو در اطراف ناحیه مقعد
  • وجود چرک یا خونریزی هنگام دفع
  • تورم و قرمزی اطراف مقعد
  • اشکال در کنترل حرکات روده (بی اختیاری دفع) در برخی موارد
  • تب، لرز و احساس خستگی (گرچه این علائم می‌توانند مربوط به بسیاری دیگر از شرایط باشند)

درمان فیستول مقعد

درمان فیستول مقعد بستگی به محل فیستول، شواهدی از عفونت و آبسه یا یافته‌های حاصل از معاینات فیزیکی دارد. هدف از درمان، ترمیم کامل فیستول مقعد برای جلوگیری از عود آن و محافظت از عضلات اسفنکتر مقعد است. گزینه‌های درمانی فیستول مقعد شامل موارد زیر است:

فیستولوتومی

رایج‌ترین و موثرترین جراحی فیستول مقعد فیستولوتومی است. در این روش برشی در تمام طول فیستول از داخل به خارج داده می‌شود و جراح محتویات فیستول را شسته و خارج می‌کند. بعد از یک تا دو ماه، فیستول تبدیل به یک اسکار مسطح می‌شود.
در موارد پیچیده فیستول، جراح ممکن است نیاز به برداشت بخشی از عضله اسفنکتر داشته باشد. در این موارد فیستولوتومی ممکن است در دو مرحله انجام شود.

تکنیک ستون

ستون یک نخ جراحی مخصوص است که در محل فیستول قرار داده می‌شود و برای چندین هفته در محل می‌ماند که به تدریج موجب تخلیه کامل عفونت از فیستول می‌شود. این روش برای بیمارانی که به دلیل درگیر شدن و نزدیکی فیستول به عضلات اسفنکتر مقعد در معرض خطر بالایی از بی‌اختیاری مقعدی هستند، مناسب است.

فلپ پیشرفته

در موارد پیچیده فیستول یا افرادی که در معرض بی‌اختیاری مقعدی به دنبال فیستولوتومی هستند، جراحی فلپ انجام می‌شود. در این روش با استفاده از قسمتی از بافت رکتوم یا پوست اطراف مقعد، فلپ ایجاد می‌شود. سپس فلپ برای کمک به ترمیم فیستول به آن متصل می‌شود. این روش میزان نیاز به برش ماهیچه اسفنکتر را کاهش می‌دهد.

Bioprosthetic Plug

یک پلاگ مخروطی شکل از بافت انسانی است که برای مسدود کردن منفذ داخلی فیستول استفاده می‌شود. پلاگ با بخیه در محل می‌ماند. از آنجایی که پلاگ بطور کامل منفذ را مسدود نمی‌کند، اجازه تخلیه فیستول را می‌دهد. در نهایت بافت‌های جدیدی اطراف فیستول تشکیل می‌شوند که به بهبودی فیستول کمک می‌کنند. مطالعات نشان داده میزان موفقیت این روش بیش از ۸۰ درصد است اما درباره نتایج طولانی مدت آن اطمینانی وجود ندارد. این روش همراه با عوارض بیشتری مثل درد، شکل‌گیری آبسه یا جابجایی پلاگ است.

چسب فیبرین

این روش در حال حاضر تنها گزینه غیر جراحی درمان فیستول مقعدی است. چسب فیبرینی به درون منفذ فیستول تزریق می‌شود تا مسیر را مسدود کند و موجب بهبود آن شود. پس از تزریق، منفذ فیستول بخیه می‌شود. این روش ساده، ایمن و بدون درد است اما نتایج طولانی مدت آن ضعیف است.