مراقبت بعد از عمل هموروئید چیست؟

فعالیت

 لازم است بلافاصله بعد از عمل هموروئید شروع به راه رفتن کنید. افزایش فعالیت خطر لخته شدن خون را کاهش داده و موجب بهبود تنفس و جلوگیری از عفونت تنفسی می‌شود.

 تا چند روز بعد از عمل هموروئید از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت‌های شدید خودداری کنید.

 همچنین از زور زدن هنگام اجابت مزاج خودداری کنید.

 بیشتر افراد 7 تا 10 روز بعد از جراحی هموروئید می‌توانند به سر کار معمول خود برگردند، اما بهبودی کامل 2 تا 4 هفته طول می‌کشد.

تغذیه

 در چند روز اول بعد از عمل هموروئید مایعات و غذاهای سبک و ملایم (برنج ساده، موز، نان تست) مصرف کنید. بعد از چند روز می‌توانید رژیم غذایی معمول خود را از سر بگیرید.

 بعد از 3 تا 4 روز از عمل هموروئید لازم است رژیم غذایی با فیبر بالا مصرف کنید تا حرکات روده شما راحت‌تر شده و از بازگشت مجدد هموروئید پیشگیری شود.

 روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.

 برای راحت‌تر شدن عمل دفع می‌توانید از نرم‌کننده‌های مدفوع یا ملین های ملایم تجویز شده استفاده کنید.

 مصرف فراوان میوه و سبزیجات به تسکین درد بعد از عمل هموروئید و راحت بودن حرکات روده کمک می‌کند.

مراقبت از زخم

 مهمترین مراقبت زخم بعد از عمل هموروئید تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه مقعد است. نشستن در آب گرم و صابون 3 بار در روز و هر بار 15 تا 20 دقیقه برای تمیز نگه داشتن ناحیه لازم است.

 همچنین باید از خشک کردن زیاد ناحیه مقعد خودداری کنید، چرا که خشک کردن زیاد با دستمال توالت می‌تواند موجب تحریک و خارش اطراف مقعد می‌شود. دستمال مرطوب روش بهتری برای خشک کردن ناحیه است.

 ترشحات مخاطی، خونی یا مدفوع در چند روز اول بعد از عمل هموروئید شایع است که ممکن است تا یک هفته نیز طول بکشد. در این حالت می‌توانید از گاز استریل یا پدهای بهداشتی استفاده کنید.

 در صورت قرمزی اطراف پوست مقعد و تب یا علائم شدیدی از خونریزی که بیشتر از 1 هفته طول کشید حتما با جراح خود تماس بگیرید.

 ممکن است پزشک برای جلوگیری یا کنترل عفونت آنتی‌بیوتیک تجویز کند که لازم است مصرف آن منظم و تا پایان دوره باشد.

کنترل درد

 درد بعد از عمل هموروئید به ویژه هنگام اجابت مزاج نسبتا شدید است. داروهای مسکن تجویز شده در کنترل درد و ناراحتی موثرند.

 کرم یا ژل‌های موضعی نیز برای تسکین درد بعد یا قبل از اجابت مزاج ممکن است تجویز شوند.

 نشستن در آب گرم نیز در کاهش درد و خارش موثر است.

 گذاشتن یخ روی ناحیه مقعدی به کاهش درد و تورم کمک می‌کند.

 در صورت ناراحتی هنگام نشستن می‌توانید از بالش‌های نرم یا دونات شکل برای کاهش فشار به ناحیه جراحی استفاده کنید.

می‌توانید برای مطالعه در مورد هموروئید به صفحه آن مراجعه کنید. همچنین برای مشاوره تخصصی‌تر با ما در تماس (3-88750222 و 23021000) باشید.