آیا آبسه مقعد بدون عمل جراحی درمان می‌شود؟

آبسه مقعد به ندرت بدون درمان از بین می‌رود. درمان آبسه مقعدی در بیشتر موارد، جراحی به منظور تخلیه آبسه است. در این حالت برشی در پوست نزدیک مقعد برای خارج کردن عفونت آبسه مقعد ایجاد می‌شود. این کار معمولا در مطب دکتر و تحت بیهوشی موضعی صورت می‌گیرد، اما مواردی مثل جراحی آبسه بزرگ یا عمیق‌تر با بیهوشی کامل و در اتاق عمل باید انجام شود. بستری شدن در بیمارستان نیز برای بیمارانی که مستعد ابتلا به عفونت هستند مثل افراد مبتلا به دیابت یا بیماران دچار نقص ایمنی ضرورت دارد.
در صورتی که آبسه مقعدی خیلی بزرگ باشد جراحی ضروری است. در مواردی از درن برای اطمینان از تخلیه کامل آبسه استفاده می‌شود. آبسه‌هایی که تخلیه می‌شوند معمولا به حالت باز و بدون بخیه زدن رها می‌شوند تا خود به خود ترمیم شوند.
مصرف آنتی بیوتیک به تنهایی برای درمان آبسه مقعد کافی نیست و نمی‌تواند جایگزین روش تخلیه آبسه باشد. اما آنتی بیوتیک ها برای کنترل عفونت همزمان با جراحی و همچنین جلوگیری از گسترش و عود مجدد آبسه مقعد می‌توانند استفاده شوند. مصرف آنتی بیوتیک به ویژه در بیمارانی که مشکلات جدی مثل نقص ایمنی دارند توصیه می‌شود.
در صورتی که آبسه مقعد بدون درمان رها شود به فیستول‌های دردناک که نیازمند جراحی‌های وسیع‌تری است تبدیل می‌شود.
گرچه جراحی درمان اصلی آبسه مقعد است، اما روش‌هایی برای بهبود آبسه مقعد و جلوگیری از عود مجدد آن وجود دارد که شامل موارد زیر است:
حمام آب گرم – نشستن در آب 40 درجه سانتیگراد در بهبود آبسه مقعد تاثیرگذار است. افزودن نمک اپسوم، بتادین و دیگر لوسین‌های ضد عفونی کننده به آب نیز در درمان آبسه مقعد موثر است.
رژیم غذایی – جلوگیری از ابتلا به یبوست در پیشگیری و بهبود آبسه مقعد موثر است. بنابراین از رژیم غذایی سرشار از فیبر که حرکات دستگاه گوارش را راحت می‌کند استفاده کنید.
روغن نارگیل، سیر و زردچوبه به عنوان مواد ضد التهاب در تسکین درد ناشی از آبسه مقعد مفیدند.
اگر می‌خواهید در مورد آبسه و فیستول مقعدی بیشتر مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.