۱۳ دلیل برای خونریزی از مقعد

عوامل زیادی موجب خونریزی از مقعد می‌شوند که برخی از مهمترین آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

هموروئید (بواسیر)

هموروئید تورمی است که می‌تواند در مقعد و نواحی تحتانی رکتوم رخ دهد. شبکه‌ای از رگ‌های خونی کوچک در پوشش داخلی مقعد و رکتوم تحتانی وجود دارد. این رگ‌ها گاهی با حجم بیشتری از خون نسبت به حالت معمول پر می‌شوند و به همین دلیل متورم شده و می‌توانند بعدا به همراه بافت‌های دربرگیرنده آن موجب ایجاد هموروئید شوند. شایع‌ترین نشانه هموروئید خونریزی است. هموروئیدهای وسیع‌تر می‌توانند درد، خارش، سوزش و ترشحات مخاطی داشته باشند.

فیشر مقعدی

فیشر مقعد پارگی کوچکی در پوست اطراف مقعد است که با وجود کوچکی میزان آن (معمولا کمتر از ۱ سانتیمتر) می‌تواند بسیار دردناک باشد. فیشر مقعدی می‌تواند مقدار کمی خونریزی داشته باشد اما اغلب خونریزی هنگام اجابت مزاج قابل مشاهده است.

فیستول مقعد

فیستول مقعد کانال کوچکی است که بین کانال مقعدی و پوست اطراف مقعد ایجاد می‌شود، معمولا دردناک است و هنگام اجابت مزاج می‌تواند موجب خونریزی شود.

سرطان روده (کولون یا رکتوم)

تنها علامت سرطان روده در مراحل اولیه می‌تواند خونریزی باشد. پس هیچگاه خونریزی را نادیده نگیرید و حتما برای بررسی علت آن به پزشک مراجعه کنید. سرطان کولون و رکتوم در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، به راحتی قابل درمان هستند.

دیورتیکول

دیورتیکول برآمدگی کوچکی در دیواره قسمت پایینی روده است. دیورتیکول شامل عروق خونی ضعیف شده است که ممکن است بترکد و موجب خونریزی ناگهانی بدون درد شود.

بیماری کرون

بیماری کرون شرایطی است که موجب التهاب در روده می‌شود. علائم بسته به قسمتی از روده که درگیر شده و شدت آن متفاوت است. با این حال علائم شایع شامل اسهال خونی، درد شکم و احساس ناخوشی است.

کولیت اولسراتیو و دیگر انواع کولیت

کولیت اولسراتیو بیماری است که موجب التهاب در کولون یا رکتوم می‌شود. علامت شایع بیماری در زمان اوج آن، اسهال مخلوط با خون است. انواع دیگری از التهاب‌های کولون (کولیت) وجود دارد که می‌تواند موجب خونریزی شود.

آنژیودیسپلازی

در آنژیودیسپلازی تعداد زیادی رگ خونی در پوشش داخلی کولون (روده بزرگ) ایجاد می‌شوند. علت بروز این بیماری نامشخص است اما عمدتا در افراد مسن ایجاد می‌شود. خونریزی از آنژیودیسپلازی، بدون درد است. خون به صورت خونریزی روان به رنگ روشن تا خون تیره مخلوط با مدفوع دیده می‌شود.

پولیپ

پولیپ‌های روده توده‌های کوچکی هستند که در پوشش داخلی کولون یا رکتوم تشکیل می‌شوند. پولیپ‌ها بیشتر در افراد مسن ایجاد می‌شوند، سرطانی نیستند و معمولا علائمی ایجاد نمی‌کنند. با این وجود پولیپ گاهی خونریزی کرده و گاهی نیز ممکن است سرطانی شود.

زخم معده و اثنی عشر

زخم معده و اثنی عشر ممکن است منجر به خونریزی شود. این حالت می‌تواند موجب سیاه شدن مدفوع شود.

برخی از عفونت‌های روده

برخی از عفونت‌ها موجب التهاب روده می‌شوند که ممکن است باعث اسهال خونی شوند.

سرطان مقعد

سرطان مقعد یک نوع نادر از سرطان است که می‌تواند موجب خونریزی از مقعد شود.

پرتو درمانی

خونریزی از مقعد می‌تواند از عوارض پرتو درمانی به دنبال درمان سرطان نیز باشد.