اولسراتیو کولیتیس

اولسراتیو کولیتیس یک بیماری التهاب روده است که التهاب بلند مدتی را در قسمتی از دستگاه هاضمه ایجاد می‌کند. این عارضه مشابه بیماری کرون می‌تواند باعث تضعیف فرد شده و در برخی موارد خطرات جانی برای وی ایجاد کند.
اولسراتیو کولیتیس معمولاً لایه سطحی روده بزرگ و رکتوم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری برخلاف بیماری کرون که در هر ناحیه‌ای از سیستم گوارش رخ می‌دهد و به لایه‌های عمیق بافت نفوذ می‌کند، به صورت پیوسته در کولون روی می‌دهد.
درمان قطعی برای اولسراتیو کولیتیس شناخته نشده است اما روش‌های درمانی مطرح، به صورت مؤثری علائم را کاهش می‌دهد و حتی در بلند مدت امکان بهبودی را فراهم می‌آورد.

علائم

حدود نیمی از بیماران مبتلا به اولسراتیو کولیتیس علائمی با شدت متوسط دارند. علائم شامل موارد زیر می‌شود:

 • اضطرار در دفع مدفوع و شُل شدن مدفوع
 • اسهال مزمن همراه با درد شکم و وجود خون در مدفوع
 • مدفوع به رنگ خون
 • درد کرامپی در شکم

افراد با اولسراتیو کولیتیس معمولاً از دست رفتن اشتها و کاهش وزن را تجربه می‌کنند. احساس از دست دادن انرژی و خستگی نیز در این افراد رایج است. این بیماری در کودکان موجب تأخیر در رشد می‌شود.

درمان

درمان دارویی

پزشکان از انواع مختلف داروها برای کنترل التهاب استفاده می‌کنند. با این حال ممکن است داروهایی که برای برخی افراد مؤثر واقع می‌شوند برای دیگر بیماران مفید نباشند. در نتیجه برای یافتن داروی مناسب برای بیمار، زمان کافی لازم است. به علاوه برخی داروها عوارض جانبی شدیدی به همراه دارند که نیازمند ارزیابی تأثیر و عوارض ناشی از آن می‌باشند.

 • + -

  داروهای ضد التهاب

  داروهای ضد التهاب معمولاً در گام اول برای درمان بیماری‌های التهاب روده استفاده می‌شوند. از این داروها می‌توان به سولفاسالازین (Sulfasalazine)، مسالامین (Mesalamine)، بالسالازاید (Balsalazide) و کورتیکواستروئید (Corticosteroids) اشاره کرد.
 • + -

  داروهای ساپرسور (سرکوب کننده) سیستم ایمنی

  این داروها از میزان التهاب می‌کاهند اما به جای التهاب، سیستم ایمنی را مورد هدف قرار می‌دهند. دانشمندان بر این عقیده‌اند که آسیب به سیستم گوارشی ناشی از عملکرد سیستم ایمنی در مقابل ویروس و باکتری است که با استفاده از این داروها می‌توان التهاب ایجاد شده را کنترل نمود.
 • + -

  سایر داروها

  علاوه بر کنترل التهاب، برخی داروها می‌توانند در بهبود علائم نیز مؤثر باشند. بر اساس شدت بیماری، پزشک می‌تواند داروهایی چون آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضد اسهال و داروهای مسکن را نیز تجویز کند. همچنین داروهای حاوی آهن در شرایط خونریزی مزمن روده، تجویز می‌شوند.

جراحی

اگر تغییر در رژیم غذایی، درمان دارویی و دیگر روش‌های درمانی در تسکین علائم مفید واقع نشد، پزشک انجام جراحی را تجویز می‌کند.
درمان جراحی می‌تواند بیماری اولسراتیو کولیتیس و علائم آن را برطرف سازد.